Práca v R-SYS

Súčasné trendy vo firemnej kultúre a ako sa uplatňujú v IT odvetví

Firemná kultúra sa v posledných rokoch rýchlo mení a prispôsobuje novým trendom. Tie sú ovplyvnené rôznymi faktormi, akými sú technologický pokrok, globalizácia, či meniace sa očakávania zamestnancov. Veľký vplyv na život firiem mala nepochybne aj pandémia COVID-19, ktorá si, okrem iného, vynútila prácu z domu aj pre pozície, kde pred tým nebola zavedená a s tým spojené častejšie využívanie moderných komunikačných technológií.

V tomto texte sa budeme pýtať viaceré otázky, ktoré súvisia s firemnou kultúrou a jej aplikovaním v praxi: Ako sa vyvíjajú nároky občianskej spoločnosti a zamestnancov na fungovanie firmy a pracovné prostredie? Aké hodnoty sa snažia súkromné firmy vniesť do internej praxe aby držali krok s meniacou sa dobou? Pre hľadanie odpovedí sme si posurfovali na internetoch a hľadali konkrétne príklady od nás aj zo zahraničia. Samozrejme sme sa pozreli aj do svojich radov a zhrnuli si, ktoré z týchto trendov uplatňujeme aj v živote R-SYSu.

Základom je motivácia

Nie je tajomstvom, že odborníkov a schopných ľudí v technologickom a IT odvetví je ako šafránu a firmy často musia vynaložiť nemalé úsilie pre získanie nových kolegov. Dynamika odvetvia nenahráva dlhodobým kontraktom a šikovní ítečkári si vyberajú nové a výhodnejšie pozície ako čerešničky z koláča. Mnohé firmy sa preto snažia vytvoriť také pracovné prostredie a atmosféru, ktoré zamestnancov udržia dlhšie na stoličkách, čo na konci dňa prispieva k budovaniu know-how a odbornej reputácie firmy.

Aké sú súčasné trendy vo firemnej kultúre?

1. Work-life balance

Firmy si uvedomujú, že spokojní a motivovaní zamestnanci sú kľúčom k úspechu. Preto sa čoraz viac zameriavajú na vytváranie prostredia, ktoré eliminuje stres, prispieva k rozvoju zamestnancov a rovnováhe medzi prácou a súkromným životom. To zahŕňa ponúkanie flexibilných pracovných možností, podporu diverzity a inklúzie a investovanie do rozvoja zamestnancov. Túto tému sme rozobrali bližšie aj v blogu: Ako dosiahnuť Work-life balance v technologických a IT firmách.

2. Agilné a flexibilné pracovné prostredie

Tradičné hierarchické štruktúry sa vytrácajú a nahrádzajú ich agilnejšie a flexibilnejšie modely práce. To umožňuje firmám rýchlejšie sa prispôsobovať meniacim sa trhovým podmienkam a inováciám. Zamestnanci v týchto prostrediach majú väčšiu autonómiu a zodpovednosť za svoju prácu, čo môže viesť k vyššej produktivite a spokojnosti.

3. Využívanie technológií

Tradičné hierarchické štruktúry sa vytrácajú a nahrádzajú ich agilnejšie a flexibilnejšie modely práce. To umožňuje firmám rýchlejšie sa prispôsobovať meniacim sa trhovým podmienkam a inováciám. Zamestnanci v týchto prostrediach majú väčšiu autonómiu a zodpovednosť za svoju prácu, čo môže viesť k vyššej produktivite a spokojnosti.

4. Dôraz na udržateľnosť

Stále viac firiem sa zameriava na udržateľnosť a začleňuje environmentálne a sociálne zodpovedné praktiky do svojej firemnej kultúry. To zahŕňa znižovanie dopadu na životné prostredie, podporu etických dodávateľských reťazcov, či investovanie do komunitných iniciatív. Príkladom môže byť napríklad aj celonárodná kampaň Do práce na bicykli, do ktorej sa zapojili aj naši kolegovia z pobočky v Liptovskom Mikuláši. Ako sa im darilo si môžete pozrieť v článku: R-SYSáci sa aj tento rok pridali ku iniciatíve Do práce na bicykli

5. Zmysel a cieľ

Zamestnanci chcú pracovať pre firmy, ktoré majú zmysel a cieľ a ktoré pozitívne ovplyvňujú svet. Firmy, ktoré dokážu svojim zamestnancom sprostredkovať zmysel ich práce, sú pravdepodobnejšie schopné prilákať a udržať si talentovaných pracovníkov. Zjednodušene povedané, ak robíte na niečom, čo vám dáva zmysel a čo pomôže ostatným, nemusíte sa ráno zobúdzať a chodiť do práce s pocitom nechuti.

Tieto trendy sú len niektorými z mnohých, ktoré ovplyvňujú súčasnú firemnú kultúru. Firmy, ktoré sa dokážu prispôsobiť týmto trendom a vytvoriť pozitívne a podporné pracovné prostredie, budú úspešnejšie v prilákaní a udržiavaní talentovaných pracovníkov, dosahovaní inovácií a svojich nastavených cieľov.

Okrem týchto trendov je dôležité poznamenať, že firemná kultúra je jedinečná pre každú firmu. To, čo funguje pre jednu firmu, nemusí fungovať pre inú. Dôležité je, aby si spoločnosti vytvorili takú kultúru, ktorá je v súlade s ich hodnotami a cieľmi a ktorá rezonuje s osobnostnými profilmi ich zamestnancov.

Ako je to u nás?

V R-SYSe sa firemná kultúra za 15+ rokov fungovania vytvárala prirodzene a transformovala sa s príchodom nových ľudí a osobností. Popri tom sme viacerými rozhodnutiami a nastavením etického kódexu vytvorili základný rámec a charakter našej spoločnosti.

Rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom sa nesnažíme dosiahnuť len prácou z domu a flexibilným časom, ale najmä dôsledným plánovaním časového fondu pre jednotlivé projekty. Takto vieme predísť stresu pred blížiacimi sa deadlinami a desiatkam hodín nadčasov. Radi podporujeme rozvoj zamestnancov prostredníctvom účasti na rôznych kurzoch, školeniach a webinároch. Vnímame to aj ako ako investíciu do zvyšovania know-how a konkurencieschopnosti firmy.

Flexibilné miesto a čas práce boli u nás samozrejmosťou dávno pred koronou, ale kancelárie v našich štyroch pobočkách sú stále k dispozícii. Dôležitá je pre nás udržateľnosť, nie len z pohľadu aktualizovania technologických štandardov našich riešení, ale aj z personálneho hľadiska. Naši 50 zamestnanci majú tiež možnosť využiť firemné benefity, ako napríklad Multisport karta, 2x sick day ročne, či nadštandardné poistenie.